Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas treningu? Na co należy zwrócić uwagę?
Sport to zdrowie! Ruch jest niezbędny do utrzymania naszego ciała w dobrej kondycji, więc to dobrze, że co raz więcej osób interesuje się treningami fitness lub na siłowni. Jednak żeby ćwiczenie było korzystne dla organizmu należy uważać na błędy. Często zaczynając swoją przygodę z treningami nie zwracamy uwagi na poprawną technikę wykonywania ćwiczeń i nie umiemy dopasować treningów do swoich możliwości. Błędy mogę skutkować bólem, ale mogą również doprowadzić do trwałych szkód dla organizmu. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie teoretyczne do treningu, aby móc wyciągnąć z niego jak najwięcej korzyści. Własnie dlatego w tym poście zwrócę uwagę na najczęściej popełniane błędy (nie tylko przez osoby początkujące).
1.Poprawne ustawienie kręgosłupa
Błędy dotyczące nieprawidłowego ustawienia kręgosłupa są szczególnie niebezpieczne. Wielu ćwiczących zapomina, że kręgosłup ma swoje naturalny krzywizny: kifozy i lordozy, które w większości ćwiczeń powinny być zachowane. Szczególną uwagę należy zwracać na utrzymanie lordozy lędźwiowej, czyli tego lekkiego naturalnego „wcięcia” u dołu pleców. Garbienie się podczas treningu siłowego powoduje nadmierny nacisk na część obwodową krążków międzykręgowych, co może prowadzić do przepuklin, rwy kulszowej, czy dyskopatii. Również w pozycji leżenia należy tak zaangażować mięśnie, aby naturalne krzywizny były zachowane. Pamiętajmy, że ruch musi być funkcjonalny, czyli zgodny z funkcjonowaniem ciała na co dzień.
2.Trening tylko wybranych grup mięśniowych
Mięśnie powinny stale dostawać nowe bodźce do rozwoju. Błędy związane z monotonią treningów uniemożliwiają harmonijny rozwój sylwetki. Po dłuższym czasie wykonywania w kółko tych samych ćwiczeń, przestaną one dawać jakiekolwiek efekty. Ważne jest, aby stale podnosić poziom trudności, zmieniać plan treningowy i nie ograniczać się do jednej dyscypliny sportu lub typu treningu. Błędy mogę również prowadzić do dysproporcji w ciele, co oprócz nieproporcjonalnego wyglądu może skutkować wadami postawy i zwiększonym ryzykiem kontuzji.
3.Pomijanie rozgrzewki i stretchingu
Wiele osób zapomina, że rozgrzewka i stretching to absolutnie obowiązkowe elementy każdego treningu. Mięśnie przypominają pod tym względem plastelinę: przed rozgrzaniem są delikatniejsze, bardziej kruche i mało plastyczne, przez co narażone na kontuzje. Błędy tego typu przyczyniają się również do spadku wydolności i zmniejszenia skuteczności treningu.
Stretching po wysiłku jest równie ważny, w szczególności po treningach wzmacniających. Mięśnie potrzebują rozciągnięcia, aby mogły powrócić do swojej naturalnej długości (ćwiczenia najczęściej polegają na ich spinaniu, czyli skracaniu). Rozciąganie zapobiega również zakwasom, ułatwia regenerację mikro urazów oraz zwiększa ruchomość stawów. Uważajmy jednak na błędy w stretchingu: powinien być spokojny i prowadzony z wyczuciem.
4.Brak przerw między treningami
Błędy tego typu to przede wszystkim myślenie, że codzienny trening da najlepszy i najszybszy efekt. Jest to zupełnie nieprawda! Mięśnie potrzebują co najmniej jednego dnia przerwy, aby umożliwić im odpoczynek i odnowę. Okazuje się również, że to właśnie w dniu regeneracji buduje się najwięcej masy mięśniowej.
6.Ignorowanie bólu
Często gdy odczuwamy ból, myślimy że ćwiczenie jest skuteczne. Nie należy jednak mylić bólu z uczuciem zmęczenia mięśni. Najczęstsze błędy to kontynuowanie treningu, nawet jeśli wystąpiły nagłe i gwałtowne dolegliwości bólowe. W takim przypadku należy natychmiast przerwać trening i dać mięśniom czas na regenerację. W przypadku silnego lub utrzymującego się bólu zalecana jest wizyta u lekarza lub konsultacja z fizjoterapeutą.
Uważam, że każdy rozpoczynający swoją przygodę ze sportem i ruchem powinien zainteresować się przynajmniej podstawami funkcjonowania ciała. Polecam zapoznanie się (przynajmniej) z tematem przetrenowania i prawidłowego ustawienia kręgosłupa.
Zostaw odpowiedź
Używamy Gravatara w komentarzach - zdobądź swój własny!
XHTML: Możesz użyć następujące tagi:
<a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>