Ziarna w codziennej diecie. Dlaczego warto jeść zboża?

zboża i ziarna

Włączmy ziarna do codziennej diety!

Nagonka na zboża wciąż trwa, a pszenica okryta jest złą sławą, więc wielu z Nas decyduje się na całkowite wykluczenie ziaren z diety. To błąd, ponieważ istnieje wielka różnica między pełnowartościowymi ziarnami, a tymi przetworzonymi zawartymi w ciastkach i wypiekach. Okrywa nasienna pełnych zbóż jest pełna błonnika i składników odżywczych m.in. wpływających na obniżenie ciśnienia krwi i cholesterolu. Poza tym, wbrew powszechnym przekonaniom, ziarna mogą pomóc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Są one pełne błonnika, który podtrzymuje uczucie sytości i zapobiega skokom cukru we krwi. Ponadto amerykańscy naukowcy twierdzą, że dieta włączająca pełne zboża przyczynia się do zmniejszenia gromadzenia się tłuszczu w okolicach talii i brzucha.

Najlepsze ziarna dla sportowców (i nie tylko):

JĘCZMIEŃ: Jest to ziarno zawierające najwięcej błonnika, bo aż 8 g w 40-gramowej porcji. Bogaty jest również w antyoksydanty i minerały, takie jak fosfor i magnez (potrzebne dla mocnych kości) oraz żelazo i potas (ważne dla prawidłowego krążenia krwi).

ŻYTO: Zawiera unikatowy rodzaj błonnika- arabinoksylanę, która ma właściwości antyoksydacyjne, zwalcza stany zapalne i łagodzi ból mięśni po treningu. Wspomaga również zdrowie układu pokarmowego i na długo podtrzymuje uczucie sytości.
KOMOSA RYŻOWA: Jej ziarno to jedno z najlepszych źródeł pełnowartościowego białka. Tzw. Quinoa zawiera również więcej potasu niż inne zboża, bo aż 159 mg w 180-gramowej porcji.

BRĄZOWY RYŻ: Doskonałe źródło węglowodanów! Większość jego pełnoziarnistych odmian jest bogata w błonnik, mangan i selen niezbędnych do prawidłowego metabolizmu.

OWIES: Wyniki wielu badań wskazują na wpływ owsa na zmniejszenie ryzyka chorób serca, cukrzycy typu 2, niektórych nowotworów, a nawet astmy. Zawiera również sporo białka i błonnika.

AMARANTUS: Jego ziarna są lekkie i bogate w białko. Zawiera cenne minerały takie jak wapń, żelazo, magnez i fosfor, które są potrzebne dla zachowania zdrowych kości.

GRYKA: Ziarna gryki zawierają sporo cynku, miedzi i manganu. Są również źródłem białka (pomaga odbudować mięśnie), błonnika rozpuszczalnego (utrzymuje prawidłowy poziom cholesterolu) i skrobi opornej (dba o zdrowie układu trawiennego).

 

Dla osób dążących do redukcji wagi polecam dokładniejsze zapoznanie się z wartościami odżywczymi i kalorycznością np. TUTAJ

 

Dowiedz się więcej o mojej stronie: dobrawersja.prv.pl/o-projekcie/

 

Zostaw odpowiedź

Używamy Gravatara w komentarzach - zdobądź swój własny!

XHTML: Możesz użyć następujące tagi: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>