Taśma do Kinezjotapingu: zastosowanie i zalecenia.
Sport to zdrowie– jest to niezaprzeczalny fakt! Jednak zdarza się, że podczas treningu nabawimy się kontuzji lub przeciążymy ciało, co skutkuje bólem i dyskomfortem. Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z takimi dolegliwościami, a naukowcy i sportowcy popularyzują co raz to nowsze i odkrywcze recepty. W ostatnich latach bohaterem leczenia urazów i pomocnikiem rehabilitacji stała się taśma do Kinezjotapingu. Co to takiego i w jakich przypadkach jest zalecana? Zapraszam do dalszej lektury.
1.Co to jest Kinezjotaping?
Kinezjotaping to określenie metody terapeutycznej po Polsku nazywanej plastrowaniem dynamicznym. Polega ona na oklejaniu wybranych części ciała sposobem opracowanym w latach 70-tych XX wieku przez dr Kenzo Kase. Taśma Kinesio Tex Gold stworzona jest z bawełny oraz kleju akrylowego i dostępna jest w wielu kolorach. Ma grubość i ciężar zbliżony do skóry, jest rozciągliwa, wodoodporna i oddychająca. Sama w sobie taśma nie zawiera substancji leczniczych- istotą jest odpowiednie naklejenie plastra.
Istotą Kinezjotapingu jest pobudzenie przepływu limfy, redukcja bólu poprzez działanie na receptory na skórze, wspomaganie pracy mięśni oraz korygowanie pozycji stawów.
2.Kiedy stosować Kinezjotaping?
Plastrowanie dynamiczne ma zastosowanie głównie przy ograniczeniach ruchu, bólach mięśni, ścięgien i stawów, urazach kończyn i kręgosłupa. Przynosi ulgę w stanach zapalnych, naderwaniu mięśni, ścięgien i więzadeł. Taśma jest receptą na niestabilność stawów, przeciążenia, wady postawy i bóle reumatyczne. Dodatkowo można ją stosować do zmniejszenia bólu pooperacyjnego, na skurcze, jako zapobieganie kontuzjom, dla poprawy krążenia. Odkryto również, że zapobiega powstawaniu zmarszczek, rozstępów i cellulitu!
Plastrowanie dynamiczne może być stosowane jako samodzielna forma terapii lub też w połączeniu z terapią manualną, masażem, z ćwiczeniami, czy z zabiegami fizykoterapeutycznymi.
3.Taśma- jak jej używać?
Najskuteczniejszym sposobem na leczenie się Kinezjotapingiem jest korzystanie z usług wyszkolonych do tego specjalistów. Aby taśma działała poprawnie musi zostać umieszczona na skórze w określony sposób. Do tej terapii przydatna jest wiedza z zakresu anatomii funkcjonalnej oraz umiejętność prawidłowej diagnozy stanu ciała, dlatego polecam korzystanie z usług profesjonalistów.
Kinezjotaping można również wykonać samodzielnie (tylko jeśli nie jest to poważny uraz lub zapobiegawczo). Taśma jest łatwo dostępna do kupienia np. TUTAJ. Plastry naklejamy wtedy 30 minut przez aktywnością fizyczną. Taśma powinna być stosowana na czystą, wydepilowaną i suchą skórę. Przed zastosowaniem plastra należy zapoznać się z dokładną instrukcją aplikacji na dany staw/ mięsień/ obszar ciała (z uwzględnieniem celu).
Zastosowanie takiego rodzaju plastra na pewno nigdy nie zaszkodzi, jednak należy pamiętać, że aby terapia była efektywna niezbędna jest precyzja aplikacji taśmy i odpowiednia diagnoza, więc mimo wszystko zalecam konsultację. Rozmowa ze specjalistą na pewno pozwoli cieszyć się świetnymi efektami tego zabiegu!
Zostaw odpowiedź
Używamy Gravatara w komentarzach - zdobądź swój własny!
XHTML: Możesz użyć następujące tagi:
<a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>